• Головна
  • Захист кордону: чим живе Чернівецький прикордонний загін під час війни
СТАТТІ
17:16, 19 грудня

Захист кордону: чим живе Чернівецький прикордонний загін під час війни

СТАТТІ
Захист кордону: чим живе Чернівецький прикордонний загін під час війни

Чернівецький прикордонний загін – це підрозділ, який охороняє ділянку державного кордону протяжністю 404 кілометри з Румунією та Молдовою. Журналісти сайту міста Чернівці 0372 поспілкувалися з підполковником, помічником начальника Чернівецького прикордонного загону Ігорем Заруднєвим про головні виклики служби, особливості роботи та участь у бойових діях.

Пункти пропуску у Чернівцях є з Румунією та Молдовою. Вони працюють цілодобово. Окремо є зелений коридор, який також патрулюють прикордонники.

Основні виклики на кордоні зараз пов’язані із загальною ситуацією в країні. 

"Тобто всі ми розуміємо, що зараз основні ризики – це дуже-дуже багато спроб незаконного перетину кордону", - розказує підполковник.

Ігор Заруднєв під час розмови на кордоні

Ігор Заруднєв під час розмови на кордоні

Порушення у Чернівецькій області відбуваються щодня. Найбільше їх трапляється на "зеленому кордоні". Мова йде не про обладнаний пункт пропуску, а "зелені" ділянки, які поєднують країни. У чернівцях вони гірські, що також дає свою особливість.

"У кожних цих ділянок є свої особливості і свої виклики. Тобто зараз зима, ще випаде трохи снігу, і гірські ділянки охороняти буде простіше. Тому що люди, в принципі, фізично не зможуть, навіть якщо вони будуть намагатись, то вони не зможуть фізично подолати гори засніжені, тому що є такі ділянки у нас, де сніг в січні-лютому буде до 2 метрів, а то може і більше", - розказує прикордонник.

Прикордонники під час служби взимку

Прикордонники під час служби взимку

Тому на гірській ділянці зимку буде простіше працювати, а влітку - складніше, бо гори стають зеленими, коли там все квітне. І самі складки місцевості дають порушникам більше можливості маскуватися.

Але бували випадки, коли відчайдухи хотіли взимку перетнути незаконно кордон через гори. Траплялися і таке, що люди гинули.

“І сам процес патрулювання гірської ділянки фізично важчий, ніж рівнинної ділянки. А що стосується рівнинної, то навпаки, влітку може бути простіше, бо все проглядається.  Але взимку, якщо випадає сніг, то він уповільнює порушників. А влітку - все проглядається, хоча при цьому порушникам простіше рухатись”.

На жаль, бувають і такі випадки, коли прикордонники не встигають зловити порушника. Це не приховується і про такі випадки говорять.

Говорячи про патруль, то це дійсно такі патрулі, якими ми їх уявляємо. Можуть бути піші, а можуть бути на транспорті. Це можуть бути квадроцикли, автомобілі, снігоходи.

Система охорони державного кордону складається з багатьох різних прикордонних нарядів.

Буває, що втікачам влаштовують засідки, коли знають, що у певний час у певному місці може трапитись порушення.

Прикордонник під час спостереження

Прикордонник під час спостереження

Також серед прикордонників є БПЛА-оператори.

“У нас, в принципі, БПЛА в повітрі постійно. В залежності від погоди, звичайно, тому що в горах погода змінюється кожні 20 хвилин, і особливо зараз. Тому БПЛА не завжди можна використовувати. На рівнинних, на Молдовській ділянці простіше. Вони постійно в повітрі, в принципі. Плюс всі ці прикордонні такі штуки, які ви бачили в фільмах і читали в книгах: на прикордонній вежі зверху стоїть прикордонник з біноклем. Це все є і воно працює”, - ділиться особливостями роботи Ігор Заруднєв.

Прикорлонники мають свої дрони

Прикорлонники мають свої дрони

Говорячи про прикордонну вежу, одразу згадуємо, як журналістам 0372 надали таку можливість - побачити кордон між Україною та Румунією.

Фото ви можете побачити тут:

Окрім того, існує і лінія прикордонних інженерних споруд. 

“Це те, що ви собі уявляєте класичне. Тобто там забор, ров, колючка, путанка, контрольно-слідова смуга, малопомітні перешкоди. І тільки коли це все подолає людина, вона може потрапити до сусідньої держави”, - пояснює Заруднєв.

Зараз кордон більше охороняється на “вихід”, ніж на “вхід”. Це і так зрозуміло для багатьох. До нас ніхто не біжить, грубо кажучи, бо нема навіщо. Хоча і такі випадки теж є.

Якщо прикордонники помічають “втікача”, вони мають право зробити попереджувальний постріл у повітря.

Окрім постійних проблем з тими, хто хоче незаконно перетнути кордон, трапляють й інші порушення. Це можуть бути історії з підробленими документами, або перевезенням незаконного товару.

Прикордонник під час перевірки

Прикордонник під час перевірки

“Висновки ВЛК, посвідчення інвалідності, бронь військова і не тільки. Різні документи, які дають змогу перетнути кордон, нібито, законним шляхом”. 

Усі ці документи треба перевіряти. Для цього існують спеціальні системи та бази даних, через які дуже просто перевірити, чи справжнє посвідчення ти даєш.

На пунктах пропуску, наприклад, прикордонники можуть подивитися, чи є людина в в системі “Оберіг”, чи нема. Також інформацію можна отримати і телефоном, зв’язавшись з ТЦК. 

З найдивніших спроб перетнути кордон вже можна викреслювати ситуації з перевдяганням у жінку - це вже не в тренді, - жартує Ігор Заруднєв. Із крайніх ситуацій згадав, як одного разу намагалися провезти людину в сидінні ВАЗ-2108. Те, що в автомобілях роблять подвійне дно - це вже також не рідкість. Але люди не думають про те, що транспорт можуть сканувати. Також на пунктах пропуску працюють службові собаки.

Службовий собака перевіряє транспорт

Службовий собака перевіряє транспорт

Чернівецька область, і її географічне положення - унікальне. Це найменша за площею область в Україні, але межує з чотирма областями і двома країнами. Це створює певні складнощі для прикордонників. Тим паче, що самі бійці загону чергують не лише на пунктах пропуску між країнами, але разом із поліцією та ТЦК - між областями.

Нещодавно законодавство змінилося і дало прикордонникам трохи більше можливостей. Тепер вони мають право перевірити військово-облікові документи у категорії осіб 18-60 років. Також за законом, якщо бійці прикордонного загону виявляють людину, яка в розшуку по лінії ТЦК, то вони передають її національній поліції, а поліція передає в ТЦК. На контрольному посту, де всі троє стоять поруч, це відбувається одразу.

Участь у бойових діях

Не секрет, що прикордонники беруть участь у бойових діях так само, як і Збройні Сили України. У них є спеціальні бойові підрозділи, які їздять у відрядження, де змінюють прикордонників з інших регіонів. 

З 2014 року, на самому початку російської агресії, всі прикордонники, у тому числі Чернівецького загону, брали участь у бойових діях у зоні АТО. Туди вони їздили зведеними підрозділами. В період з кінця 2015 року ці поїздки припинилися, бо в зоні АТО створили прикордонні підрозділи, які там знаходились на постійній основі. Необхідність збирати з усього корону людей відпала.

З початком повномасштабного вторгнення ситуація змінилася. Дуже велика ділянка фронту і підрозділи прикордонників беруть участь у відбитті російської агресії. 

Зараз за принципом ЗСУ та Нацгвардії є цілі бойові підрозділи прикордонників, які виконують там задачі на основі ротацій.

Прикордонники під час навчань

Прикордонники під час навчань

Так, наприклад, зараз підрозділ Чернівецького загону посилює охорону на кордоні з Білоруссю. Але через певний час вони будуть висуватись у зону активних бойових дій. Після виконання завдань на одному з напрямків, вони повертаються. Їх змінюють інші прикордонні загони. Певний період виділяється на відпустки, реабілітацію, психологічну у тому числі. Потім вони збираються і проходять бойове злагодження, доукомплектовують підрозділ і знову висуваються працювати.

З головних відмінностей від ЗСУ - те, що навчання і тилова служба після контракту 100 відсотково триватиме півроку. Новачків “на війну” не відправляють. Хоча тих, хто сам виявляє таке бажання, можуть долучити до групи, яка виконує роботу в одному з небезпечних регіонів.

Зручний формат новини у нашому Viber

Часто прикордонники власними силами закривають свої потреби, допомагають їм і волонтери. 

Зараз прикордонники Чернівецького загону також збирають на РЕБ. Комплекси радіоелектронної боротьби  потрібні для захисту від дронів. 

Долучитись до допомоги можете і ви:

Картковий рахунок "Монобанк": 4441111129612242

Посилання на банку https://send.monobank.ua/jar/5cQy3zsGGd

Читайте також: Підйомна допомога військовослужбовцям - що треба знати

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Чернівці #новини Чернівців #новости Славянска #прикордонний загін #прикордонники Чернівецької області #війна в Україні #война в Украине
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Коментарі

Оголошення
live comments feed...