• Головна
  • Храми в Чернівцях: мовчазні хранителі історії
СТАТТІ
15:09, Вчора

Храми в Чернівцях: мовчазні хранителі історії

СТАТТІ
Фото - 0372

Фото - 0372

Чернівці - місто з багатою історією та культурною спадщиною. Здавна було місцем, де співіснували різні національності та конфесії. Кожен із цих храмів – це не лише місце молитви, а й унікальні архітектурні витвори, що зберігає пам’ять про духовне життя цілих поколінь.

Серед численних релігійних споруд міста особливе місце займають православні, католицькі та греко-католицькі церкви, які об’єднують у собі багатонаціональну історію Чернівців. Журналісти 0372.ua написали коротку історію найвизначніших храмів у Чернівцях. 

Храм Трьох Святителів (Церква-ротонда в ЧНУ)

Церква Трьох Святителів – перлина релігійної архітектури, розташована на території Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Цей храм входить до комплексу колишньої резиденції митрополитів Буковини і Далмації, зведеної наприкінці XIX століття за проєктом чеського архітектора Йосифа Главки. У 2011 році ця унікальна споруда була внесена до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.

Храм відзначається незвичайною архітектурою, що поєднує елементи візантійського, романського й готичного стилів. Його стіни прикрашені мозаїками й орнаментами.

Храми в Чернівцях: мовчазні хранителі історії , фото-1

Вірменська церква (Храм Святих Апостолів Петра і Павла)

Вірменська церква в Чернівцях була збудована у 1875 році за проєктом австрійського архітектора Йозефа Главки. Цей храм є видатним зразком неоготики з елементами романського стилю. Спочатку він слугував духовним осередком вірменської громади Чернівців, яка була численною у ХІХ столітті.

А чи знали ви, що проєкт храму розробила одна і та сама людина, яка займалась резиденцією митрополитів, нашим Чернівецьким національним університетом? Мова йде про відомо архітектора Йозефа Главку, який також керував будівництвом церкви. Вона вже була повністю готова в 1875 році, а назвали її на честь Григорія Просвітителя.

Вірменська церква залишається одним із символів мультикультурності міста.

Читайте: Архітектурні дива Чернівців: історія двох памʼяток міста

Храми в Чернівцях: мовчазні хранителі історії , фото-2

Костел Пресвятого Серця Ісуса

Цей неоготичний храм збудований у 1894–1896 роках для єзуїтів. Костел є архітектурним шедевром з високими шпилями, витонченими вітражами та складним декором фасадів. Після радянського періоду костел використовувався як архів, але нині його повернуто римо-католицькій громаді.

Читайте: У Чернівцях встановили хрест на костелі Найсвятішого серця Ісуса - ФОТО

Храми в Чернівцях: мовчазні хранителі історії , фото-3

Церква Святого Миколая (П’яна церква)

Храм, побудований у 1930-х роках у румунському стилі, здобув свою неофіційну назву через незвичну форму кручених куполів. 

Чернівчани розповідають одну з версій легенд, ніби у стінах цієї церкви заживо замурували жінку. Кажуть, що майстри ніяк не могли добудувати храм. Бо як тільки вони завершували роботу, одна зі стін розвалювалась. Старшому майстру наснилось, ніби потрібно принести у жертву людину, яка перша переступить поріг храму. Так він і вирішив зробити.

Першою людиною, яка зайшла в храм, була дружина старшого майстра. Жінка принесла своєму чоловіку обід. За це він їй віддячив, замурувавши у стіну церкви. Майстри побачили, що це “допомогло”, бо змогли нарешті її добудувати. Але куполи церкви стали закрученими. Кажуть, що це від болю та мук, які пережила жінка. 

Храми в Чернівцях: мовчазні хранителі історії , фото-4

Собор Успіння Пресвятої Богородиці

Одна з найдавніших православних церков у Чернівцях. Він був збудований у середині XVIII століття й відомий як центр духовного життя місцевої громади того часу.

Цей храм, виконаний у стилі класицизму, має просту, але величну архітектуру. Внутрішній інтер’єр прикрашений іконостасом, написаним місцевими майстрами. Храм активно функціонує й нині, залишаючись осередком духовності для православних віруючих міста.

Храми в Чернівцях: мовчазні хранителі історії , фото-5

Базиліка Воздвиження Всечесного Хреста

Один із найстаріших римо-католицьких храмів у Чернівцях, цей костел був зведений у 1787 році в період австрійського правління. Він став першою кам’яною культовою спорудою в місті після входження Буковини до складу Габсбурзької монархії.

Костел виконаний у стилі класицизму з елементами бароко. Його інтер’єр вражає вітражами та витонченим декором. Храм був важливим духовним осередком римо-католицької громади, яка відігравала значну роль у культурному й економічному житті міста.

Нині костел є діючим і щонеділі збирає прихожан на богослужіння.

Читайте: Базиліка Воздвиження Всечесного Хреста: мистецтво та духовність у Чернівцях

Храми в Чернівцях: мовчазні хранителі історії , фото-6

Найстаріша дерев’яна Миколаївська церква

Кажуть, що її збудували після того, як звільнили місто від турків. За сотні років церкву неодноразово перебудовували, спочатку вона була вищою, а потім  продовжили на декілька метрів. Її будували в такому "хатньому" стилі. Але, як тільки не намагались зробити храм кращий, вберегтись від зловмисників не вдалось. У 1992 році церква згоріла. 

Після відновлення, поруч звели муровану дзвіницю з трьома дзвонами. Усередині церква вкрита вишитими рушниками на яких образи, а також розмальована малюнками. 

Читайте: “Тут молився Петро Сагайдачний” - найстаріша церква в Чернівцях

У Чернівецькому обласному краєзнавчому музеї, журналістам 0372.ua, показали фотографії експонатів із храмів:

Читайте також: 1000 днів десятирічної війни

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#новини #Чернівці #Україна #Чернівецька область #Буковина #церкви #храми
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...