• Головна
  • Про найбільші виклики, плани і майбутнє Чернівців - велике інтервʼю з Романом Клічуком до Дня міста
СТАТТІ
12:11, Вчора

Про найбільші виклики, плани і майбутнє Чернівців - велике інтервʼю з Романом Клічуком до Дня міста

СТАТТІ
Інтервʼю з міським головою Роман Клічуком до Дня міста Чернівців

Інтервʼю з міським головою Роман Клічуком до Дня міста Чернівців

Журналісти 0372.ua підготували для вас особливе інтерв'ю з міським головою Романом Клічуком до Дня міста. У розмові він поділився успіхами Чернівців за останній рік, планами на майбутнє та те, чим місто може пишатися.

Якими досягненнями місто може пишатися найбільше?

Мені складно сказати, якими найбільше, проте у нас є декілька напрямків, які досягають певного успіху. 

Якщо взяти великі проєкти - то найбільше ми пишаємось тим, що отримали грантові кошти для "Чернівціводоканал" та впевнено рухаємось з ремонтом та заміною водогону. Загальна сума - понад 51 мільйон євро. 

Пишаємось тим, що до Чернівців є довіра німецьких банків та спонсорів, адже це вже третій транш для міста. Це зв'язано з юридичною процедурою. Вона є складною в Україні, в європейських країнах вона ще складніша, тому що має бути погоджена, як їхніми урядами, так і урядами України, тому що гарантії спільні.

Тут підключено багато людей, але ми впевнено рухаємось до мети. 

Ще один із моментів, якими ми пишаємось - це те, з кредитних коштів Європейського інвестиційного банку, Чернівці зможуть отримати близько 40 тролейбусів. Закупівля, звісно ж вплине на комфорт жителів, які використовують громадський транспорт.

Я вважаю, що ті плани на бюджет, які ми ставили на три роки, ми виконуємо.

Звичайно, я дякую і місцевому бізнесу, що вони є соціально відповідальні. Вони вірять в те, що їхні податки дійсно підуть на потреби міста.

Про найбільші виклики, плани і майбутнє Чернівців - велике інтервʼю з Романом Клічуком до Дня міста , фото-1

Яким цей рік видався для Чернівців з огляду на виклики, які стояли перед містом? 

Їх багато, насправді. Ну, перше, звісно, це мобілізація. У зв'язку з тим, що йдуть багато на фронт, ми стикнулися з нестачею працівників.

У нас практично на всіх комунальних підприємствах 30% людей не вистачає. І навіть у підрядників, у приватних - це така сама цифра. І тому зараз це є одна з таких складнощів, це людський ресурс. 

Друге – це, знову ж, обстріли по критичній інфраструктурі. А так, в загальному це складність, неможливість прогнозування, що буде в Україні через тиждень, два, місяць. Ну це вже триває третій рік.

Шириться думка серед людей, що за останні 30 років Чернівці дуже занепали, ваша думка з цього приводу?

Так, дуже шириться думка серед людей, що 30 років нічого не робили, а зараз робиться все. Хочеться до людей донести, що Чернівці мають потенціал. 

Ми інвентаризували землі у цьому році. І виявили, що тисячі гектарів землі, які є в місті, які використовуються бізнесом, не були оформлені належним чином. І за ці землі не сплачувалися кошти.

Інвентаризація з землі приносить до 100 млн грн в рік до бюджету міста. Це один із успіхів, який в нас є. 

Ми використовуємо ті кошти, які були, але не сплачувались в бюджет міста. 

Ну і друге - ми стараємося, щоб всі комунальні підприємства були не збитковими.

А які комунальні підприємства міста найбільше потребують?

Перше місце це - Водоканал, але це зв'язано з тим, що ми не впливаємо на ціни на воду. У звʼязку з тим, що ціна на електроенергію збільшується, а ціну на воду, де в одній складовій є електроенергія, ми змінити не можемо.

Чи готові Чернівці до зими? Як справляється Обленерго? 

Ми готуємося до зими завжди, бо зима - це великий виклик. У зв'язку з цінами критичної інфраструктури ми повинні розраховувати на гірше.

Один із успіхів, який вважаю - це те, що ми отримали безкоштовно від USAID, американської організації, дві когенераційні установки. Це обладнання, яке з газу може виробляти електрику та тепло.

Закінчуємо монтування їх на двох великих котельних.

Навіть при повному блекауті ці установки підтримують дві котельні. Уже заключений меморандум та є виділена ділянка для приватного інвестора, який має встановити їх до 1 листопада.

Про найбільші виклики, плани і майбутнє Чернівців - велике інтервʼю з Романом Клічуком до Дня міста , фото-2

Які проблеми міста є головною ціллю для вирішення за час вашої каденції? 

Звісно, ті всі плани були ще у 2020 році, і плани масштабніші були. Ніхто не знав, що  країна і місто зіштовхнуться з війною, втратами, релокованим бізнесом та великою кількістю біженців. 

Цього року ми розпочали забудову багатоповерхівок для переселенців. Це будуть дві багатоповерхівки на 300 квартир. Житло для переселенців та місцевої громади МОМ будуватиме за фінансування Міністерства економічної співпраці та розвитку Німеччини через Німецький банк розвитку KfW. Тобто МОМ - це і є виконавець даного проєкту.

А з початку повномасштабного вторгнення рф проти України Чернівецька область стала однією з ключових областей, які забезпечували прийом та розміщення ВПО. Загалом в області поселили понад 110 090 осіб, з них 36 431 дитина. 

Що стосується куполу на Соборній площі компанії Remar S.O.S., у звʼязку з нерозумінням того, яка буде зима в Україні, вирішили, що до березня 2025 року прибирати його не будемо. Це є можливість для прихистку, всередині є опалення, харчування. Наразі не ризикуємо та не будемо демонтувати купол.

Мене тішить, що жителі міста бачать зміни і почали вірити та ще більше любити своє місто.

Перше - це дороги, друге - громадський транспорт, третє -  це зона для відпочинку і спортивні майданчики. 

Якщо люди, кажуть, що за ці 3 роки зробили більше, ніж за 15, то ми змушені йти такими темпами.

Ми прекрасно розуміємо, якщо ми їдемо в якесь місто, то нас цікавить історія цього міста, нас цікавить вигляд, сервіс, який є, від ресторанів до готелів, цікавлять емоції, які кожен може отримати живучи в Чернівцях. 

Звісно, якщо в Чернівцях відбуватиметься багато заходів, гості будуть приїжджати.

У нас є проблема в тому, що з початку повномасштабної війни, 90% людей, які тут отримали прихисток, були в місті вперше. 

Мало людей знають про наше місто, адже ще й доїхати сюди складно. Нові потяги, які будуть їздити з усієї України - є нашим пріоритетом. 

Будь-який турист має приїхати в місто легко і швидко.

Про найбільші виклики, плани і майбутнє Чернівців - велике інтервʼю з Романом Клічуком до Дня міста , фото-3

Як змінився погляд на місто з початку каденції?

Погляд не змінився, змінилося саме місто. Ми бачимо, що самі люди змінилися з початком війни, переселенці змінили наше місто в кращу сторону, адже вони внесли позитивні корективи в менталітет, що не може не тішити. Багато релокованого бізнесу наразі в Чернівцях. За цей період до Чернівецької області перемістилися понад 120 підприємств, що зробило регіон одним із лідерів за кількістю прийнятих бізнесів разом із Галичиною та Закарпаттям. 

З часом частина підприємств повернулася додому, але близько 70 компаній залишилися на Буковині, з яких майже 30 перереєструвалися в територіальних громадах області. Підприємствам, що планують переїхати, надають допомогу у підборі локації, перевезенні обладнання, розселенні персоналу, пошуку нових працівників.

Переселенці свіжим оком можуть побачити та оцінити Чернівці. Більшість людей  закохується в місто та хоче і надалі продовжувати тут жити, на відміну від чернівчан, які зневірюються в майбутньому міста. Тут залишилися дружини та діти військових, ми повинні опікуватися ними, щоби вони жили в гарних умовах. Також потрібно взяти до уваги, що останні 4 роки в Україні для молоді практично втрачені, тому прогулянки в нових скверах та парках є одним з ключових для людей в місті.

Як ви оцінюєте розвиток культурного життя в Чернівцях, туристичного потенціалу?

Звичайно, ті плани, які у нас були розраховані на мирну країну, на мирне місто, вони були значно більшими. Робимо те, що можна зробити у воєнний час.

Я прекрасно розумію, що зараз будь-які фестивалі чи концерти є обмеженими у кількості людей. І тому виходимо з того, що маємо. Наприклад, у цьому році ми вперше запустили фестиваль до 75-річчя Володимира Івасюка. Ми хочемо, щоб цей фестиваль був на щорічній основі, щоб популяризували як його творчість, так і популяризували місто. 

"Миколайчук OPEN" - це подія, яку ми кожного разу робимо масштабнішою та залучаємо все більше наших українських та міжнародних проєктів.

Цього року вже приїхала Голлівудська зірка - Вігго Мортенсен. Ми трохи набралися досвіду та з'явилися ці нові контакти.

Ну і в планах робити його все більш масштабним. Також не можна не згадати Meridian Czernowitz 2024. Я думаю, це теж увійде як традиційний фестиваль, який будуть знати всі країни і приїжджати звідусіль. 

Можливо, повернеться Петрівський ярмарок? 

Ми прийняли рішення, що його зробимо в іншому форматі, але вже після війни. Місто сумує за ярмарком, проте, ми маємо такі обставини, через які наразі не можливо його зробити.

Які плани щодо аеропорту? 

У зв'язку з воєнним станом це питання відкладено. Проте, нагадаю, що вже є проєкти, які розроблені на реконструкцію аеропорту, а урядом були виділені кошти. 

У березні 2022 року аеропорт повинен був закритися на реконструкцію, але через військові дії все перенеслось. 

Чи планується впровадження онлайн-послуг для зручності містян?

Одним із пріоритетів є диджиталізація міста. 

Всередині міської влади все відбувається в цифровому вигляді. Це простіше, а також - економія витрат на кур'єрах.

Два місяці тому ми підписали меморандум з Києвом. Це цифровий додаток, і зараз спільно його розробляємо.

Вони вирішили вибрати наше місто і віддати нам додаток для розвитку міста. Мова йде за паркування. Наразі вирішуються технічні питання.

Ну і також діджиталізація - це вже всі відчули - це електронний квиток у громадському транспорті. Наше місто його ідеалізувало дуже швидко. Є можливість заплатити банківською картою, або придбати транспортну карту.

Відмовившись від готівки, ми уникаємо і корупції.

Звичайно, ми ще отримуємо підтримку від міст побратимів. Деякий транспорт отримали, як гуманітарну допомогу. Громадський транспорт - є нашим одним з найголовніших пріоритетів. 

Про найбільші виклики, плани і майбутнє Чернівців - велике інтервʼю з Романом Клічуком до Дня міста , фото-4

Чи ви спілкуєтесь з нашими захисниками? Як місто долучилось до допомоги ЗСУ? 

Звичайно, я спілкуюся із товаришами, знайомими, а в першу чергу тримаю контакт з командирами бригад, частин, над якими ми взяли своє таке “шефство”. Я пишаюся дружбою з ними. Вони є гідні офіцери і воїни.

Мова йде за 82-у бригаду, 107-у бригаду та Національну Гвардію України. У цьому році виділено 150 мільйонів гривень на підтримку ЗСУ, часто закуповуємо транспорт для бійців. 

Постійно на звʼязку з мерами інших міст, адже кожне місто для нас є прикладом і переймаємо досвід один одного. 

Про найбільші виклики, плани і майбутнє Чернівців - велике інтервʼю з Романом Клічуком до Дня міста , фото-5

Що особисто для вас означає бути міським головою Чернівців? 

Насправді для мене це величезний виклик. Я розумію, які очікування є в містян. 

Я керую близько 13 тисячами людей. Мені допомагає управлінський досвід, адже колись керував найбільшою компанією в області. 

Розумію, яка відповідальність та яка в загальному недовіра до влади, часом буває. 

Знаю, яке глобальне завдання стоїть перед містом. Моя ціль полягає в тому, щоб кожен чернівчанин ніколи не задумувався, щоб виїхати з міста, особливо молодь, адже - це наше майбутнє. Щоб всі люди, які переїхали в інше місто чи країну - повернулись…

Хочеться, щоб кожен українець мріяв побувати в Чернівцях. Це буде складно, але все в наших руках. 

Про найбільші виклики, плани і майбутнє Чернівців - велике інтервʼю з Романом Клічуком до Дня міста , фото-6

Якими бачите Чернівці в найближчі декілька років?

Щоб наше місто було квітучим, а найголовніше - щоб кожен чернівчанин пишався тим, що проживає саме тут. Хочемо повернути місту минулу славу, яку втратили. 

Що побажаєте чернівчанам в День міста?

Перемоги. Війна наробила багато лиха, хочеться якнайшвидше повернутись до мирного життя. Все для цього робимо.

Про найбільші виклики, плани і майбутнє Чернівців - велике інтервʼю з Романом Клічуком до Дня міста , фото-7

Зручний формат новини у нашому Telegram

Ще більше цікавого та актуального контенту отримуйте в нашому Instagram

Слідкуйте за нашими оновленнями у Viber

Про найбільші виклики, плани і майбутнє Чернівців - велике інтервʼю з Романом Клічуком до Дня міста , фото-8
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#новини #Чернівці #Україна #міський голова Роман Клічук #Буковина #День міста
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...