• Головна
  • Що відомо про річку Прут та її історію
17:18, 2 липня 2024 р.

Що відомо про річку Прут та її історію

Прут у Чернівцях - фото 0372

Прут у Чернівцях - фото 0372

Нещодавно ми розповідали про те, що у Чернівцях не можна купатися в річці Прут, оскільки там виявили перевищення по кишкових паличках. А що взагалі відомо про цю річку?

Читайте: Чому у Чернівцях не можна купатися в Пруті

Жителі Чернівців щороку чують, що річка Прут, яка протікає через місто, знаходиться не в найкращому стані, і купатись там не рекомендують.

Сайт 0372.ua вирішив зібрати найцікавішу інформацію, яка відома про річку Прут.

Отже, якщо дивитись на її ділянку у Чернівцях, можна подумати, що це зовсім невеличка річка. Але насправді вона бере свій початок від джерела на схилі гори Говерла і впадає у Дунай біля молдовського села Джурджулешти. Протікає через Івано-Франківську та Чернівецьку області. Крім Чернівців, на річці знаходяться такі міста як Коломия, Ворохта, Яремче, Новоселиця, Леово, Унгени.

Прут має багато порогів та водоспадів, серед яких найвідоміші - водоспади Пробій та Кутіж.

Прут має довжину 910 км і площу 27 500 км кв. Тому Прут належить до великих річок. До того ж річка через свій гірський та подекуди бурхливий характер має нестабільне річище, яке сильно розмивається. Тож є ділянки, де ширина становить 50-70 м, а в деяких місцях Прут може бути завширшки до 800 м. Водночас він не надто глибокий - середня глибина не більше 2 м. саме через це судноплавство тут ускладнене.

Втім, незначна глибина не змінює того факта, що до Прута, як і до інших гірських річок, слід ставитись обережно.

Історія назви - болгарська, грецька чи латинська?

Міст у Чернівцях над річкою Прут

Річку Прут давньогрецькою називали Pyretos або Poras. Також, за іншою версією, назва походить з латинського слова Poratus, що перекладається як швидкий або вогняний. 

Чому назву повʼязують також з латиною? Тому що вона була відома римлянам.

Походження назви також приписують легенді про нещасливе кохання хлопця Прута та дівчини Говерли.

Також є згадки про іншу назву річки - Бурат. Саме так річку називали в літописах Імана “Джагфар таріхи” (1680): 

“У 558 році Булгарське тарханство змушене було визнати залежність від кочівників-авар. Їх тюркюти вигнали з Азії, й ті оселилися на Середньому Дунаї з масою підлеглих їм угрів (стародавніх угорців). Але потім герміхіонська знать розділилася на угруповання єрмійців і узів (цей клан утворився внаслідок зближення частини герміхіонів та огузів). Узи захопили владу в Тюркському каганаті і значна частина булгар - єрмійців на чолі зі своїм беєм Лекалом ("Аскіл") пішла в 563 році з Туркестану до Булгарського тарханства.

Тамья-Тархан прийняв одноплемінників-єрмійців на службу і дозволив їм оселитися в області Хон-Балина, після чого це поселення отримало ім'я Аскала. Аскал одружився з дочкою Тамья-Тархана, та його син Алвар Аскал став спадкоємцем влади Тамья-Тархана. У 602 році Алвар Аскал, у якому головною ставкою булгарського тархана було поселення Аскал, оголосив про повну незалежність свого тарханства від Аварського каганату. Але брат Алвара Апсіх (на прізвисько Авар) з частиною трансільванських (улазьких) булгар залишився вірним аварам. Того ж року Апсіх запросив Алвара на переговори на річці Бурат (Прут) та віроломно вбив його”

Також є трактат Константина Порфірогенета “Про управління імперією”, який описує народності і сусідів Візантійської імперії. Він написаний між 948 та 952 роком, і там річка Прут зустрічається під назвою Брут. 

Ще не підписані на наш Telegram канал? Зробіть це зараз

Історичні події, повʼязані з Прутом

У 1470 році Молдавський воєвода Штефан Великий тут переміг татар. Інші бої та сутички з татарами тут зафіксовані у 16 столітті, зокрема у 1513 татари перейшли Прут. А в 1518 році тут розбили військо перекопського султана Албула.

Переходили Прут й відомі особистості, наприклад князь Дмитро Вишневецький, козацький ватажок Северин Наливайко, султан Осман Другий, який зазнав поразки під Хотином.

Ще саме тут у 1711 році російський цар петро перший підписав тут невигідну для себе угоду з турками, після чого його військо було оточене.

З відносно нещодавніх новин, повʼязаних з Прутом - про те, що на початку червня 2024 року тут знайшли тушки свиней, заражених африканською чумою. Після цього в низці населених пунктів ввели карантин.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Чернівці #новини Чернівців #Чернівецька область #Буковина #новини Буковини #новини Чернівецька область #Прут. річка #історія
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...