16:13, 28 квітня 2023 р.
Контролери, валідатори і пільги - все про перехід на безготівковий проїзд у Чернівцях
У Чернівцях триває цифровізація оплати проїзду в комунальних автобусах і тролейбусах. Так, з 1 червня в них повністю приберуть оплату проїзду готівкою. Про те, як саме це відбуватиметься, розказали на пресконференції представники міськради і тролейбусного управління.
Комунальний транспорт Чернівців поступово переходить на безготівкову оплату за проїзд. Зараз там є кілька способів оплати.
Які зараз є способи оплати в комунальних автобусах і тролейбусах
Зараз там працюють транспортні картки “загальна”, “учнівська” та “пільгова”.
Купити “загальну” картку можна у магазинах Нива, Тайстра, газетних кіосках, NikoNova, у кавʼярнях на зупинках. Поповнити її можна у терміналах IBox, через Приват24, у терміналах самообслуговування банку та касах відділень. Поповнювати можна на будь-яку суму.
В мережах терміналів/банкоматів або мобільних додатках Приват24 та EasyPay можна поповнити “учнівську” транспортну картку. Поповнення також доступне на будь-яку суму.
Для того, щоб отримати пільгову картку, треба подати заявку на сайті ЧТУ чи в центральному відділенні ЦНАПу. Перелік пільгових категорій громадян можна знайти тут. Видача пільгових карток ще триває - їх оформленні в середньому потребує два тижні. Але іноді бувають затримки.
Також розплатитися можна звичайною банківською карткою або телефоном через валідатор, через QR-коди Приват24 та EasyPay. Ще квиток можна купити у терміналі на зупинці.
Як в комунальних автобусах їздять учні, студенти та пільгові категорії населення
Пільговики їздять безоплатно, валідуючи свої транспортні картки лише на тих маршрутах, де передбачені пільгові місця. Це автобуси №6, 8, 9, 15. Але є обмеження кількості пасажирів, що можуть їздити безоплатно. Визначено 30% від сидячих місць в транспорті. Але це тимчасово - в майбутньому планується прибрати це обмеження і розширити кількість пільгових автобусних маршрутів.
У інших випадках проїзд платний - 14 гривень. Хто ще не отримав транспортну картку, може їздити по пільговому (пенсійному) посвідченню.
Для учнів вартість проїзду в автобусах 7 гривень (за наявності учнівського квитка) на період навчального року, крім вихідних та святкових днів. Обов’язково мати із собою учнівський квиток для підтвердження особи.
Студенти їздять по тарифу загального квитка і оплачують за проїзд - 14 гривень. Але в найближчому планується, що вони будуть сплачувати половину - 7 грн.
Про тарифи на проїзд у тролейбусах
Учні їздять безоплатно, валідуючи свою транспортну картку. Також учні повинні мати із собою учнівський квиток для підтвердження особи. Якщо транспортної картки ще немає, у водія тролейбуса треба взяти разовий квиток чи купити його іншим способом.
Пільговики їздять безоплатно, валідуючи свої транспортні картки.
Студенти оплачують за проїзд 5 гривень на період навчального року. Студенти повинні мати із собою студентський квиток для перевірки особи контролером.
Вартість загального квитка - 10 гривень.
На пресконференції 28 квітня в Тролейбусному управлінні також додали, що студенти вищих професійних училищ коледжів також у тролейбусах можуть користуватися студентською карткою і платити половину вартості проїзду.
З 1 червня у тролейбусах Чернівців не можна буде розрахуватись готівкою
Тільки карткою через валідатор, через мобільний додаток EasyPay або Приват24, купивши проїзну картку чи придбавши квиток у терміналі на зупинці. Відповідне рішення ухвалили на засіданні виконкому 25 квітня.
Заступник міського голови Ігор Крохмаль і в. о. керівника ЧТУ Петро Лисак розповіли, що зараз чернівчани виконують до 24 тис. безготівкових транзакцій за день. За словами заступника голови, 60% жителів та гостей міста оплачують проїзд в комунальному електротранспорті безготівково. Тому і вирішили відмовитися від готівки.
До повного переходу на е-квиток в тролейбусах встановлюють ще 60 валідаторів, в результаті комунальний транспорт буде оснащений близько 300 валідаторами.
Загалом ЧТУ видало понад 19 тисяч пільгових транспортних карток, а чернівчани придбали більше 7 тисяч загальних карток.
У 2023 році придбали три автобуси, а також оголосили тендер на закупівлю ще 10. Транспортний парк поповнився п'ятьма низькопідлоговими тролейбусами марки "PTS".
Як налаштовують валідатори, чому вони не завжди працюють
Містяни все ще стикаються з тим, що не завжди і не всюди валідатори працюють коректно, і не завжди “бачать” картку чи смартфон. Скарги на їх роботу озвучують і в самому транспорті, і пишуть в соцмережах, адже перейти повністю на безготівкову оплату неможливо, якщо валідатори працюють “через раз”.
Як пояснили у тролейбусному управлінні, валідатори складаються з двох частин: технічна (запчастини) і програмне забезпечення (ПЗ). Оскільки тільки в жовтні провели перші тендери і почали розробляти ПЗ, то вони ще знаходяться на етапі доопрацювання. Тому збої в роботі валідаторів повʼязані з їх вдосконаленням.
Коли вводяться нові тарифи, починають працювати різні транспортні картки з різною вартістю за одну поїздку, все це треба прописати в ПЗ, а потім - індивідуально перепрошити кожен валідатор.
Ще однією причиною збоїв може бути нестабільний мобільний звʼязок. Саме в такому випадку зʼявляється повідомлення, що не вдалося звʼязатися з банком.
Розробка ПЗ для валідаторів знаходиться на фінальній стадії. Тому незабаром ця проблема буде усунена. Поки що пасажирам варто враховувати, що є альтернативні способи оплати: QR-коди і термінали на зупинках.
Між контролерами і пасажирами виникають суперечки. Що робити?
У контролерів виникають претензії до пасажирів, які оплатили проїзд менше як хвилину тому. Чи має бути певний час, за який пасажир має заплатити?
На це відповіли, що поки оновлюється ПЗ, такі ситуації можуть виникати. Якщо контролер на момент перевірки не бачить оплати, то він фіксує це як адмінпостанову (це не штраф). Якщо пасажиру, наприклад, через годину після того від банку прийшло підтвердження про списання коштів, людина повинна відправити скріншот з цим підтвердженням на номер, який вказаний у постанові.
У програмі ж відображається, коли саме людина прикладала картку чи смартфон. Але дійсно такі ситуації виникають поки що. Це, знову ж таки, повʼязують з тим, що програма для валідаторів все ще доопрацьовується.
Також, аби у контролерів не виникало конфліктів зі студентами, школярами та пільговиками, їм радять брати з собою пенсійне посвідчення, студентський квиток та шкільний квиток.
Ще не підписані на наш Telegram канал? Зробіть це зараз
Слідкуйте за нашими оновленнями у Viber (новини Чернівців)
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
19:32
14:10
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
17:51, Сьогодні
10:17, Вчора
17:51, Сьогодні
07:53, Сьогодні
10:17, Вчора
live comments feed...
Коментарі