• Головна
  • Великодні яйця: історія виникнення, поради з приготування та цікаві тематичні місця
Великодні яйця
11:03, 1 травня 2021 р.

Великодні яйця: історія виникнення, поради з приготування та цікаві тематичні місця

Великодні яйця
Великодні яйця: історія виникнення, поради з приготування та цікаві тематичні місця

Щороку ми святкуємо Великдень, ходимо до церков, освячуємо їжу, а перед цим постимося, уникаючи багатьох продуктів в харчуванні. Щороку також готуємо писанки та крашанки всією родиною. Ми знаємо багато способів як прикрасити великодні яйця та чи знаєте ви їх історію? Про історію писанок та крашанок розповідає 0372.ua.

З давніх-давен яйця асоціювалися з народженням нового життя. На Великдень ми даруємо їх один одному гарними, розфарбованими в різноманітних кольорах (крашанки) або прикрашеними різними малюнками (писанки), також вони символізують довголіття та наснагу до життя. Давні народи, які проживали в Африці, Азії та Європі, шанували яйце, як символ всього живого. Ще у стародавніх містах знаходили яйця розписані гарними візерунками, які відносять до 3300 р. Цікаво, що це були страусині яйця. З цих фактів випливає, що розпис та фарбування яєць - стародавня традиція.

Пасхальні яйця

Чому на Великдень фарбують яйця?

Є невелика легенда, яка пояснює причину. Це історія про Марію Магдалину, яка принесла імператору Тиберію звістку про воскресіння Ісуса Христа та принесла в подарунок звичайне яйце. Імператор, звісно, не повірив  та сказав: «Я швидше повірю, що яйце стане червоного кольору, ніж в те, що Христос воскрес». І тієї ж хвилини яйце почервоніло. Із того часу пофарбовані яйця( крашанки та писанки) стали традицією та великоднім знаменом. Довго яйця фарбували тільки в червоний колір, як символ, але згодом почали фантазувати. До речі, червоний колір вони отримували завдяки тому, що варили їх у лушпинні цибулі.

Марія Магдалина з яйцем

Найкращий день для фарбування яєць:

Зідно традицій, яйця фарбувати та розписувати потрібно було у Чистий четвер. В цей день вся вода вважається чистою та священною, нею потрібно вмиватись і очищати себе та свій дім. В Чистий четвер також треба місити пишне тісто та пекти великодню паску, а також фарбувати яйця. Українська прикмета розповідає що, якщо господиня все встигне зробити впродовж дня, то наступний рік її родину обійде всіляка біда.

Що з'явилося раніше крашанка чи писанка?

Крашанки та писанки

Звучить, як питання: що виникло раніше - яйце чи курка? Нам відомо про крашанки, саме вони з'явилися раніше, адже, як ми знаємо, їх спершу відварюють та фарбують у природні барвники. Писанки ж ніколи не варять, щоб не вбивати зародок та дарують як талісман.

Кілька порад для вибору яєць для крашанок та писанок:

Відбірні яйця

  1. Для чітко вираженого кольору треба підбирати яйця з білою шкарлупою.
  2. Щоб яйця не тріскалися при варінні від перепаду температури, попередньо дістаньте їх із холодильника. Щоб зберегти шкаралупу цілою, додайте у воду трішки солі.
  3. В жодному разі не переварюйте їх.
  4. Перед фарбуванням помийте яйця з використанням соди. Щоб знежирити поверхню, протріть її спиртом.
  5. Щоб пофарбовані яйця блищали, вийнявши їх з розчину, треба витерти і змастити соняшниковою олією.

Кольори крашанок та  завдяки чому їх відтворити

Червоний

Розфарбовуючи яйця буряковим соком, можна отримати відтінок від ніжно-рожевого до темно-бордового.

Буряк потрібно потерти на терці чи вичавити сік, далі помістити в натертий буряк круто зварені яйця. Порада: чим довше яйця "ніжитимуться" в бурякові, тим насиченішим буде колір.

Зелений

Для досягнення зеленого кольору є кілька способів, ось три найрозповсюдженіші:

Залийте 1 кг шпинату (свіжого або замороженого) 2 літрами води та поставте на повільний вогонь до тих пір, поки вода не набуде зеленого кольору. Додайте 1 ст. л. лимонного соку та 2 ст. л. оцету. Опустіть у відвар заздалегідь приготовлені та зварені яйця. Чим довше ви їх триматимете – тим яскравішим буде колір.

Шпинат можна замінити кропивою. Її можна придбати в сухому вигляді у аптеці. Пачки такої кропиви вистачить на 3-4 літри води.

Для фарбування яєць зеленкою вам знадобиться вода, зеленка і рукавички. Налийте у каструлю води. Акуратно опустіть в каструлю яйця. Під час варіння додайте 1-2 столові ложки солі. Не забувайте про рукавички. Додайте у воду кілька крапель зеленки. Якщо ви хочете отримати яскравий і насичений зелений колір, то можете сміливо наливати зеленку. Якщо ж ви бажаєте, щоб яйця зафарбувалися у світло-зелений колір, додайте лише декілька крапель). Яйця варіть до готовності (приблизно 10 хв). Злийте гарячу воду, дайте яйцям охолонути.

Жовтий

Для досягнення цього кольору нам знадобиться куркума: на 1 яйце 0,5 чайної ложки порошку. Яйця потрібно залити кип'яченою водою, виставити їх у посудину та залишити на 3 години. Не забувайте періодично помішувати яйця, оскільки куркума любить осідати. Для насиченішого кольору можна додати 1-2 столові ложки оцету.

Розфарбовані крашанки

Фіолетовий

Квіти фіалки (також можна використовувати засушені квіти) залийте гарячою водою та залиште на декілька годин настоятися, поки вода не стане фіолетового кольору. Після того покладіть у воду яйця та залиште їх на ніч. Якщо ж до такого настою додати 1-2 столові ложки лимонного соку, то ви отримаєте приємний лавандовий колір.

Темно-синій

Розведіть домашнє червоне вино з водою у співвідношенні 1:1, додайте 3 ст. л. оцту та 1 ст. л. солі. У цій суміші замочіть яйця.

Світло коричневий

Зварені яйця опустіть у приготовлену міцну каву. Кава має бути натуральною, а не розчинною. До того ж, яйця будуть мати приємний кавовий запах.

Помаранчевий

З моркви зробіть фреш. Зварені яйця опустіть в рідину щонайменше на годину. Інтенсивність забарвлення залежатиме від часу, який яйце пролежить у фреші.

Писанки та їхні види

Чим відрізнаються крашанки від писанок? Насамперед, писанки важче зробити. Їх існує 4 види: крапанки, дряпанки, крашанки та писанки.

У писанкарстві найчастіше використовували 7 основних кольорів (червоний, жовтий, помаранчевий, зелений, вишневий, коричневий, чорний), але можливі й інші кольори (залежно від регіону кольорова гама писанок розширювалась). На писанках зображено безліч символів природи та тварин.

Різнобарв'я писанок

Для писанок та дряпинок потрібно запастись терпінням, тому що  є велика ймовірність того, що з першого разу вона у вас не вийде.

Українська писанка як вид мистецтва:

Українська писанка – це як окремий вид мистецтва, тому у канадському місті Вегревілі, провінції  Альберта, велику частину населення якого становлятьканадські українці, за проектом художника Павла Цимбалюка створено дванадцятиметровийпам 'ятник  українській писанці, що за розміром дорівнює триповерховому будинку. Пасхальне яйце з алюмінію створене в 1974 році. Щороку в липні у цьому містечку відбувається Укаїнський фестиваль писанки.

Дванадцятиметровий пам 'ятник українській писанці, канадське місто Вегрівіль, провінція Альберта

У світі існує також музей писанки. Єдиний у світі музей писанки збудовано в місті Коломия. Частиною музею є пам'ятник писанці, висота якого сягає 13,5 метрів.

Читайте також: У хотинській громаді буде створено сучасний центр культурних послуг 

Швидкий та корисний сніданок для школяра: рецепти буковинським мамам

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#великдень #пасхальні яйця #крашанки #писанки
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...