
соцмережі
13:07, 15 жовтня 2020 р.
У чому користь та небезпека Тік-Ток: поради експертів вчителям та батькам
соцмережі

фото ілюстративне
TikTok - китайська соціальна мережа, якою користується вже понад мільярд людей в усьому світі. Саме її, а не Facebook чи Instagram, найчастіше обирає покоління сучасних школярів, пише 0372.ua.
Навіть той, хто не зареєстрований у TikTok, хоч раз чув про народжені там челенджі або бачив короткі вірусні відео тривалістю від 15 до 60 секунд, які вийшли за межі соцмережі. Портал Освіторія розповів про освітні ініціативи найбільш обговорюваної соцмережі 2020 року з погляду вчительки, експертки з TikTok та шкільного психолога.
Якщо ви досі думаєте, що TikTok - лише для емоційної розрядки та відпочинку - зверніть увагу на хештег #LearnonTikTok. За ним можна знайти інструкції зі створення всього на світі, а також безліч цікавих фактів про науку, поданих у креативній формі.
Нагадаємо, ми писали раніше: СТОП-фейк: Facebook та Twitter боряться з дезінформацією
Як повідомляється, керівництво соцмережі не просто заохочує створення таких навчальних відео, а й частково їх фінансує - тільки у 2020 році на це піде 50 мільйонів доларів з бюджету, який компанія виділила на протидію пандемії COVID-19.
Завдяки цій програмі в соціальну мережу прийшли такі популяризатори науки, як Білл Най або Ніл Деграсс Тайсон - кілька років тому 62-річний вчений написав книгу «Астрофізика для тих, хто цінує час», а тепер швидко впорався із завданням вкласти корисну та цікаву інформацію у відео хронометражем 15 секунд.
В Україні в жанрі корисних роликів працює український студент під ніком Чорнобровий. 20-річний Данило Гайдамаха, що ховається за цим ніком, популяризує українську мову серед своїх однолітків. Хлопець читає вірші класиків під сучасну музику, кумедно обігрує мовленнєві помилки та доводить, що деякі російські слова мають українське походження, а не навпаки.
Журналістка освітнього ресурсу поспілкувалася з учителькою, експерткою з просування в TikTok та шкільним психологом, які розповіли про свої стосунки із соцмережею, її плюси, загрози та вплив на навчальний процес.
Погляд вчительки: «ТікТок — це засіб мотивації та експериментів»
Викладачка англійської Стелла Гарнеда створила свою сторінку в TikTok рік тому. Користувачі цієї соцмережі знають її як @pani.stella, а учні - як ту саму вчительку з TikTok.
Свій перший челендж вона зняла, побившись об заклад з колегою: учні були в захваті, а її затягнуло. Зараз у неї 2500 підписників та майже 90 тисяч вподобайок. Корисного - у широкому розумінні цього слова - контенту тут немає. Проте сюжети про #буднівчительки допомагають дітям побачити у викладачі живу людину, а їй самій краще взаємодіяти зі школярами.
TikTok — це хороший спосіб мотивувати учнів або зацікавити їх новою темою. У нас є правило: якщо ми активно працюємо та виконуємо все заплановане - після уроку знімаємо відео для TikTok. Але це працює тільки з 5-7-ми класами. Старшим таке вже не цікаво, - каже вона. Раджу не боятися соцмереж, а використати їх на користь.
Вчителька англійської радить створювати експериментальний контент, навчальні відео або залучати до підготовки домашнього завдання. "Запропонуйте дітям самостійно зняти відео, створити Instagram-сторінку або профіль літературного героя. Готувати такі завдання набагато цікавіше та приємніше", - зауважує Стелла Гарнеда.
Адміністрація школи, батьки та колеги реагують на мою сторінку позитивно, усіляко підтримують цей вияв творчості. У нас є шкільний акаунт, а під час літнього табору я проводила заняття, де вчила дітей знімати відео для TikTok, - додає жінка.
Погляд експертки з просування в TikTok: «Краще не пасивно дивитися відео, а стати його автором»
Керівниця дитячих проєктів, освітня блогерка та експертка з просування в TikTok Олена Снігур створила свою сторінку майже рік тому. Зараз у її сторінки @lena_snigur майже 40 тисяч підписників та 1 мільйон уподобайок. Тепер вона не лише сама створює контент, а й навчає цього інших. Серед її учнів підприємці, лікарі, спортсмени і, звісно, діти.
"Відео тривалістю до 1 хвилини - це надзвичайна перевага цієї соцмережі в сучасному світі кліпового мислення. Діти сприймають інформацію швидко. І їхню увагу треба захопити у перші 3 секунди," - каже вона.
Що я можу порадити батькам? По-перше, звертайте увагу на те, де зараз увага дітей, і направляйте цю енергію у правильне річище. Навіть якщо це соцмережі. По-друге, добре, якщо діти не просто дивляться відео, а й стають його авторами. Так ми можемо розвивати їхню творчість, концентрацію на завданнях, цілепокладання і даємо можливість отримати досвід успіху — після цього ще більше хочеться діяти! - говорить Снігур.
І по-третє — тут кожен може ділитися своїми знаннями. І кожен може відшукати для себе саме ту інформацію, яка йому необхідна. Найближчим часом ТікТок має всі шанси стати освітньою платформою не тільки для дітей, а й для дорослих.
Серед освітнього матеріалу зараз популярні акаунти про вивчення мов: англійська, іспанська, китайська. Багато акаунтів з лайфхаками «як зробити щось», творчістю, уроками танців, правилами етикету. Тут ви знайдете корисний контент від лікарів, підприємців та юристів. А також знання з таких предметів, як математика, рідна мова та історія.
Погляд психолога: "Гонитва за швидкими емоціями знижує мотивацію до навчання"
Не треба забувати, що соцмережі - це бізнес, мета якого - якнайдовше утримати увагу своїх користувачів. Як це працює з точки зору психологічних аспектів та чого варто остерігатися - розповіла порталу дитячий та практичний шкільний психолог Ольга Беленок, яка зареєструвалася в TikTok, щоб бути на одній хвилі з дітьми.
Мережа TikTok - це наслідок короткотривалого фокусу уваги. Її основний контингент - нове покоління, орієнтоване на швидкий результат, достигатори, які люблять отримувати все тут і зараз, негайно і без відкладання. Це вони свайплять стрічку Instagram, не читають лонгріди, люблять мемчики, розмовляють сленгом, максимально економлять час та роблять багато справ одночасно, - каже психолог.
Вона наголошує, що їх мозок вже давно налаштований на ланцюжок: картинка - задоволення, без осмислення та довгої рефлексії. А в TikTok - живі картинки, написи, які несуть інформацію, ще й музичний супровід. Клас! Дофамін виділяється надпотужно. І звикання до такої ейфорії надто швидке. "Помічали, що годинка-друга там пролітає непомітно?", - зауважує Ольга Беленок.
Які небезпеки можливі під час такого дозвілля та чи варто його обмежувати? Розглянемо плюси та небезпеки:
Позитиви:
- Допомагає розвинути впевненість, креатив та конструктив. Якщо дитина на одній хвилі з однолітками, причетна до спільного захоплення - вона почувається спокійніше.
- Деякі відео дійсно несуть смислове навантаження, вчать чогось нового та цікавого.
- Спонукає дитину більше рухатися фізично, вивчати рухи трендів.
- Підвищує настрій та знімає емоційне навантаження.
Негативи:
- Гонитва за швидкими емоціями знижує і так слабку мотивацію до читання чи навчання, адже щоб отримати задоволення від книги або фільму, слід докласти більше моральних зусиль.
- Бажання швидкої популярності та переглядів може змусити дитину повторювати надто відверті та сексуально забарвлені тренди.
- Діти певного віку не завжди розуміють тонкий гумор чи сарказм, помилково тлумачать сенс тренду, повторюють його та виглядають безглуздо в очах однолітків. Як наслідок - цькування.
- Не завжди готові до критики чи хейту від глядачів.
- У TikTok багато нецензурної лайки (у тому числі в піснях).
- Величезне навантаження на нервову систему від частої зміни картинки, звуку та персонажів.
Не забувайте, що дитяча психіка надто рухлива та незріла, тому прогнозувати конкретні наслідки важко. У кожному окремому випадку результат буде різним. "Але, як дитячий психолог, раджу дозувати та перевіряти, що та скільки в TikTok бачить саме ваша дитина", - наголошує вона.
Читайте також: Чому читати корисно і як заохотити дітей до цього: поради та лайфхаки від експертів
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
20:40
Вчора
17:40
Вчора
Спецтема
Оголошення
19:34, 22 квітня
19:34, 22 квітня
00:00, 17 березня
04:04, 20 квітня
19:34, 22 квітня
live comments feed...
Коментарі