Якщо виношування дитини протікає без патологій, то 15 тиждень вагітності - це час, коли малюк та його мама почуваються добре. Плід продовжує розвиватися, а жінка набирає сили перед майбутніми пологами.
Зв'язок матері з плодом через плаценту вже сформувався настільки, що може спокійно розвиватися. Внаслідок внутрішньосекреторної діяльності підшлункової залози плода відбувається вироблення інсуліну, що сприяє збільшенню маси тіла дитини. Малюк виріс до 14 сантиметрів, а його вага становить близько 80 грамів. Показниками розвитку плоду є його зростання та вага, які визначаються станом плаценти, здоров'ям матері та генетичною спадковістю. Ендокринна система забезпечує взаємозв'язок між матір'ю, плацентою та плодом.
Для стабільного зростання та розвитку дитини дуже важлива хороша проникність плаценти, що забезпечує обмінні процеси між організмами матері та плода. Через плаценту здійснюється обмін речовин, газообмін, надходження гормонів, вітамінів та амінокислот. Погана проникність плаценти є основною причиною патології плода при ускладненнях вагітності. Ступінь проникності плаценти залежить від її анатомічних особливостей (величини перфузії), будови ворсин та хімічних властивостей речовин, що проходять через плаценту. Речовини, що мають молекулярну масу менше 100, здатні легко проникати через плаценту.
З розвитком скелета дитини продовжується перетворення хрящової тканини на кісткову. Збільшення обсягу рухів у суглобах відбувається за рахунок їхнього подальшого оформлення. Дитина тренує дихальну функцію, втягуючи амніотичну рідину у легені та виштовхуючи її назад. Звісно, внаслідок цієї маніпуляції організм не збагачується киснем, але відбувається поступове формування дихальних навичок.
Як почувається жінка?
На 15-му тижні вагітності жінка вперше може помітити на шкірі свого живота коричневу лінію, яка з'єднує пупок з областю лобка. Пігментація шкіри спричинена підвищеним вмістом естрогенів в організмі жінки. Після пологів відбувається нормалізація рівня естрогенів та пігментація проходить. Гормональні зміни можуть відгукнутися ще однією несподіванкою - у деяких жінок відзначається порушення пам'яті та утруднення дихання. Через тиск збільшеної матки на діафрагму виникає труднощі при спробі зробити глибокий вдих.
Риніт вагітних – поширений стан, який розвивається через збільшення припливу крові до слизових оболонок. Проблема вирішується правильним підбором судинорозширювальних крапель.
У цей період жінки, які переживають другу та наступні вагітності, починають відчувати перші поштовхи дитини. У жінок із першою вагітністю цей знаменний момент настане за один-два тижні.