З початку повномасштабного вторгнення рф проти України Чернівецька область стала однією з ключових областей, які забезпечували прийом та розміщення ВПО. Загалом в області поселили понад 110 090 осіб, з них 36 431 дітей.
Весь цей час люди продовжують виїжджати до більш безпечних регіонів України. З Донеччини, наприклад, триває обов’язкова евакуація.
Крім питань грошової допомоги, пошуку житла та базового забезпечення продуктами, одягом та предметами гігієни перед переселенцями постає питання адаптації на новому місці.
Про те, яку допомогу продовжують надавати ВПО, а також те, як переселенці адаптуються до нових умов життя, розказуємо у цьому матеріалі.
***
У Чернівецькій області діє «гаряча лінія» допомоги переселенцям, яка до сьогодні надає консультативну допомогу та забезпечує безкоштовним житлом ВПО - 0 800 33 50 47.
Зараз на обліку в Єдиній інформаційній базі даних ВПО перебуває 76 049 осіб, з них: 22 111 дітей, 3 309 осіб з інвалідністю, 193 багатодітні сім’ї. 31 903 людини покинули територію області.
Скільки переселенців і звідки переїхали: з Донецької області – 12 615, Київської області – 8 558, Харківської області –12 718 та м. Київ – 15 602.
***
Безліч людей на початку повномасштабного вторгнення долучились до волонтерства і стали допомагати переселенцям.
Ми поспілкувалися з декількома організаціями, які досі працюють з ВПО в Чернівцях та області.
***
Благодійна організація греко-католицької церкви Карітас працює в Чернівцях вже пʼять років. Тоді в команді працювало всього вісім людей. Головною ціллю було - побачити потреби людей і допомогти їм. Зустрічалися кожного понеділка, читали слово Боже, а їхньою спільною метою стало - допомогти людям.
Обрали декілька напрямків: робота з дітьми (у тому числі дітьми з інвалідністю) та надання допомоги безхатченкам.
До повномасштабного вторгнення організація готувалася заздалегідь. Вже за декілька місяців до цього вони мали приблизне розуміння того, як і що будуть робити. Їхній відділ безпеки попереджав про ймовірне вторгнення, тому, хоч більшість людей і не вірило у те, що це насправді відбудеться, організація мала план дій на початок великої війни.
“Перш за все, це надання базових потреб: житло, продукти харчування, прихисток для дітей і багатодітних сімей та набори гігієни”, - розповідає директор організації в Чернівцях отець Любомир Іваночко.
У співпраці з владою міста Карітас організував два шелтери в Чернівецькій області, де могли розміщувати переселенців. Людей зустрічали на вокзалах і надавали першу допомогу.
В перший день Карітас зустрів 600 людей. Вони об’їхали вокзали і розмістили там номери гарячих ліній для людей, які прибували у місто. У той же час до благодійників почали долучатися звичайні люди, які хотіли допомогти на волонтерських засадах. Війна об’єднала українців.
У перші місяці орієнтувалися на базову допомогу людям, наприклад, гаряча їжа. За місяць їхня кухня видала понад 4 тисячі гарячих обідів. Ця цифра зростала.
Окрім того - розселення. Мережа греко-католицьких парафій допомагала розселити людей по району.
Також допомагали продуктовими наборами та наборами гігієни.
Дитячий центр був переповнений, адже більшість жінок приїжджали з дітьми.
Згодом почали долучати до допомоги юристів та психологів.
Допомога людям від Карітасу
За два роки повномасштабної війни робота організації очевидно змінила своє направлення. З восьми працівників команда збільшилася до 90. Варто зазначити, що до команди долучилася і велика кількість самих переселенців. Спочатку вони приходили за допомогою, згодом долучались як волонтери, а врешті ставали частиною команди. Доходило до того, що 50% команди - ВПО.
“Левова частка допомоги, приблизно 75 відсотків - це наші організації Карітас за кордоном: Америка, Італія, Канада, Німеччина. Друга частина - місцеве населення”.
Допомога організації змінювалася стихійно - все залежало від потреб, які поставали.
Продуктові чи гігієнічні набори, які були такими необхідними на перший час, відмінили. Наразі таку допомогу можуть отримати лише ті ВПО, хто тільки виїхав і вперше прибув до громади. Стандартну допомогу першої необхідністі заміщують тим, що найбільше потрібно саме зараз. Наприклад, певні категорії ВПО можуть розраховувати на безкоштовні медичні обстеження чи оплату ліків за рецептом.
Говорячи про адаптацію та стабілізацію ВПО, треба брати до уваги, перш за все, їх працевлаштування та перекваліфікацію, - впевнений отець Любомир. Таким чином і Карітас частково долучив людей до цього. У Чернівцях організували інклюзивну кав’ярню, де працюють люди з ментальною інвалідністю. Туди можуть направляти для перекваліфікації і навчання, наприклад, на баристів чи офіціантів.
Інклюзивна кав’ярня у Чернівцях
Звернутися до низ можна за номером: 095 021 3403. А детальніше про те, чим зараз допомагає організація, можна подивитися у них на сайті.
***
До нових викликів та умов адаптується і міська та обласна адміністрації. Існують вже напрацьовані дії щодо прийому, допомоги та адаптації ВПО. Це, наприклад, стосується зустрічі нових переселенців та облаштування їхнього життя в регіоні.
Для зустрічі евакуаційних потягів створюються робочі мобільні групи. Зустрічають евакуйованих осіб представники соціальних служб, органів соціального захисту населення, психологи та юристи Центру допомоги врятованим та обласного закладу соціально-психологічної допомоги.
По приїзду:
- Уточнюються облікові дані та фіксується факт отримання коштів;
- Надаються напої та гаряче харчування;
- Визначаються плани на перебування в Чернівецькій області.
Так, для короткострокового перебування в області облаштований прихисток на 20 ліжко-місць для людей, які перебувають транзитом та планують виїжджати за межі області чи країни. Даній категорії осіб забезпечується безкоштовне житло та харчування. Прихисток облаштовано на базі ОКУ «Чернівецький обласний центр соціально-психологічної допомоги».
Чернівецька обласна державна адміністрація (обласна військова адміністрація) продовжують роботу над пошуком довгострокових рішень для забезпечення житлом ВПО.
Зокрема, ще з кінця 2022 року розпочали співпрацю з Міжнародною організацією з міграції (МОМ) в рамках проєкту «Покращення житлових умов внутрішньо переміщених осіб на Сході України».
Також, ще з кінця 2022 року розпочато співпрацю стосовно реконструкції житла для ВПО, яке перебуває в комунальній власності, з інституцією Світового банку – Міжнародною фінансовою корпорацією IFC. У червні 2024 року підписали грантовий договір щодо реновації комунальних будівель для проживання ВПО.
Наразі в громадах області є можливість облаштувати 931 ліжко-місць для ВПО. Загальний кошторис проєкту – майже 5,5 млн дол. США. Максимальна сума гранту на фінансування ремонту будівлі розраховується для кожного проєкту окремо, залежно від кількості осіб, які проживатимуть у приміщенні.
Окрім того в області з’являються модульні будиночки, які створюють для переселенців. Наприклад, у Вижницькій територіальній громаді в с. Чорногузи визначено ділянку в 4 га, на якій заплановано збудувати модульне містечко на 109 будиночків, це дасть можливість розмістити близько 220 людей.
Раніше наші журналісти відвідали громаду. Почитати про це ви можете тут:
***
Так, дійсно, житло і працевлаштування - основа для того, щоб люди могли продовжувати своє життя. Якщо говорити прямо, більшість організацій та волонтерів, які з’явилися з 2022 року, вже припинили надавати допомогу, або повністю трансформували свою діяльність, проте, на жаль, не усі ВПО за цей час змогли адаптуватися і самостійно влаштувати своє життя.
Ми поспілкувалися з директором Благодійного Фонду “Об’єднані перемагати” Володимиром Малишем. Володимир став одним з тих волонтерів, хто вирішив допомагати людям у перші дні повномасштабного вторгнення, але зовсім не мав такого досвіду до того. Це не стало на заваді - його “попереднє” життя та підприємницькі зв’язки допомагали. Він долучився до волонтерів, які допомагали на Садгорі - в одному з районів міста Чернівці.
3 березня колишній друг покликав Володимира допомогти у Садгору. Там довгий час був законсервований дитячий санаторій. І коли місто зазнало такого шаленого напливу переселенців, його відкрили і підготували до того, щоб приймати людей тут. Саме у цьому санаторії зараз знаходиться офіс БФ “Об’єднані перемагати”.
Історію цього санаторію ми також розповідали раніше: “Треба дати людям зробити крок у наступний день” - як у Чернівцях колишній протитуберкульозний санаторій став домом переселенців
Перша діяльність волонтерів йшла стихійно - не було благодійного фонду чи якихось окремих документів чи посад.
13 травня 2022 року офіційно з’явилася благодійна організація “Об’єднані перемагати”.
На початку саме цьому санаторію, куди селили ВПО, допомогла ще одна громадська організація “Справа Кольпінга” - вони разом організували харчування переселенцям, яких селили у цьому центрі. Кожен день переселенцям видавали 300 порцій гарячої їжі. Харчування продовжують і зараз, хоча об’єми значно зменшились.
Цікаво, що головою на кухні стала переселенка - пані Рита з Покровська. Багато переселенців долучилися до волонтерської допомоги. Підтримуючи інших, допомагаючи тим, хто свого часу врятував їх, вони відчувають себе присутніми і долученими до важливого. Навіть психологи говорять, що волонтерська робота не лише допомагає відчувати себе краще, але і розширює соціальне життя ВПО.
Пані Рита з Покровська на кухні
Головною потребою у 2022 році було розселити людей, дати їм можливість десь ночувати. Люди ночували і у кімнатах, і в спортзалі, ледь не в кожному приміщенні санаторію.
Зараз там залишаються в основному люди літнього віку, люди з інвалідністю, або жінки з дітьми. Більшість молодих і активних людей змогли адаптуватися, знайти собі житло, роботу і продовжити свій шлях.
Найбільше фінансами допомагали і продовжують допомагати протестантські церкви. Володимир і сам з родини протестантів. Війна допомогла побачити важливе - те, як віруючі люди об’єднуються задля допомоги іншим. Допомагають і волонтери з-за кордону, наприклад, з Румунії.
Якщо говорити про відновлення переселенців, Володимир впевнений, що ті, хто по життю є активним, вже адаптувався, знайшов можливість розвиватися і працювати (адже два роки - достатний термін, аби налагодити життя). Якщо говорити про тих, хто не зміг - в основному це старші люди, які не готові виходити на роботу (або не можуть через здоров’я), а також ті, хто звик до допомоги від держави чи волонтерів і не готовий проявляти ініціативу.
Пан Володимир в своєму офісі благодійної організації
***
У січні-липні 2024 року допомогу по безробіттю отримували 789 переселенців. 212 з них вийшло працевлаштувати. 40 людей проходили профнавчання, 14 людей даної категорії брали участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру.
8 переселенців отримали мікрогранти на створення або розвиток власного бізнесу.
Станом на 1 серпня 2024 року продовжують отримувати послуги обласної служби зайнятості 518 безробітних даної категорії.
Повномасштабна війна триває більше двох років. Багато українців вже залишилися без житла, їхні міста окуповані, домівки - зруйновані. Але життя триває і люди адаптуються до нових умов.
Ми створили цей матеріал як учасник мережі "Вікно Відновлення". Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win