В Україні є законопроєкти, які покликані боротися з діяльністю московського патріархату, але Верховна Рада їх ніяк не розгляне. Тим часом у Чернівецькій області заклали камінь на будівництво ще одного храму УПЦ МП.
18 травня митрополит Мелетій звершив закладку каменю на будівництво нового храму УПЦ МП в селі Ржавинці Чернівецької області. Це той самий митрополит, проти якого у грудні 2022 року президент Володимир Зеленський ввів санкції.
Це свідчить про те, що церква московського патріархату досі безперешкодно діє у Чернівецькій області.
Долучайтесь до нашої спільноти в Instagram
Почнемо з того, чому УПЦ МП - це інструмент кремля
Восени 2022 року СБУ провела серію обшуків у храмах та монастирях УПЦ МП по всій країні. Серед них - Чернівецько-Буковинська єпархія УПЦ МП. Правоохоронці виявили документи, які підтверджують російське громадянство керівництва єпархіальних структур.
Також викрили листування керівників єпархії зі своїми московськими кураторами, в яких вони отримують «методички» щодо «особливостей» проведення церковних літургій після повномасштабного вторгнення.
Представники РПЦ ставили завдання займатися дезінформацією щодо суспільно-політичної обстановки в Україні та ситуації на фронті. Також вимагали від священників УПЦ заперечувати збройну агресію рф, розповідати про нібито утиски «московської церкви» тощо. На додачу до всього цього під час обшуків виявили прокремлівську літературу та російську письмову пропаганду.
Крім того, у Чернівецькій області трапилося щонайменше два випадки, коли священники УПЦ МП відмовилися впускати в храм труну із загиблим захисником України. Один випадок стався у квітні 2023 року у селі Задубрівка. Інший випадок стався 20 квітня 2024 року, коли російська церква не пустила в храм загиблого захисника Дмитра Клима в селі Виженка (пізніше громада цього села перейшла в ПЦУ).
Слідкуйте за нашими оновленнями у Viber
Чому УПЦ МП безперешкодно діє на Буковині та в Україні загалом
Після випадку з відспівуванням захисника в селі Задубрівка місцева влада Чернівців прийняла рішення, яке позбавляє УПЦ права користування землею у громаді. Аналогічне рішення про позбавлення права користування землею ухвалила потім обласна рада.
Але далі справа “заглохла”. Тому ми через запити дізнавалися в кожної громади окремо, як вони збираються виконувати рішення обласної влади, і хто має це контролювати.
Громади Чернівецької області нам відповіли, що діють в рамках того, що дозволяє чинне законодавство: розглядають питання на сесіях та депутатських комісіях, проводять засідання з представниками релігійних громад, звертаються до суду.
У деяких громадах відповіли, що вони не зможуть нічого вдіяти, поки Верховна Рада не прийме закон “Про забезпечення зміцнення національної безпеки у сфері свободи совісті та діяльності релігійних організацій” №8221, або аналогічні зміни в законодавстві.
Тобто в Україні досі немає законодавчої бази, яка дозволила б викорінити російську православну церкву.
Все цікаве та найважливіше читайте у нашому Telegram
Що з законодавчою базою для боротьби з московським патріархатом?
Законопроєкт №8221 “Про забезпечення зміцнення національної безпеки у сфері свободи совісті та діяльності релігійних організацій” зареєстрували у ВР 23 листопада 2022 року.
9 грудня Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики його підтримав, але на голосування законопроєкт все ще не винесли.
Є також законопроєкт №8371 про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності в Україні релігійних організацій. Верховна Рада його прийняла у першому читанні. На друге читання його досі не винесли.
Днями на засідання ВР дві депутатських фракції вимагали винести на розгляд законопроєкт №8371. Депутати заблокували трибуну Ради, про що у себе в Телеграмі повідомив нардеп Ярослав Железняк. На цьому засідання скінчилося, а законопроєкт так і не розглянули.
Тож законодавчої бази, яка дозволяла б боротися з московським патріархатом, в Україні досі бракує.