Відключення світла чотири рази на день та окремі лінії для критичної інфраструктури - яка у Чернівцях ситуація з електрикою

Останніми тижнями чернівчани живуть у жорсткому режимі відключень світла і мають до нього пристосовуватися. Саме про ситуацію з електрикою говорили більшістю на нещодавній пресконференції міського голови.

Відтоді, коли росіяни почали гатити по енергетичній інфраструктурі країни, чернівчани почали підлаштовуватися під графіки відключення світла. Більшість містян переважну частину доби живе без електрики.

Ще не підписані на наш Telegram канал? Отримуйте актуальні новини кожен день.

Містяни часто скаржаться у соцмережах, що "декому світло взагалі не вимикають, а іншим дають по півтори години, а вимикають на п'ять". Також часто можна натрапити на коментарі на кшталт: "а чому у мене світла нема, а в сусіда напроти горить у вікнах?".

Саме про відключення світла більшістю і говорили на пресконференції міського голови Романа Клічука 9 грудня.

Світло відключать по чотири рази на день

Зараз проблема зі світлом - чи не головна для чернівчан. Згідно з графіками від Чернівціобленерго, електрику вимикають по чотири рази на день. Обленерго збільшило кількість груп споживачів з 13 до 18. Кожного ранку компанія отримує ліміти споживання.

Тут одразу додамо, що під час вечірнього звернення 11 грудня президент Володимир Зеленський зазначив:

"Київ і область, Львівщина, Вінниччина, Тернопіль і область, Чернівці й область, Закарпаття, Сумщина, Дніпропетровщина – ситуація залишається дуже складною. Працюємо постійно з партнерами, щоб полегшити ситуацію й дати нашим людям більше можливостей, більше електрики"

Але повернемося до пресконференції. За словами голови, міська влада радом з обласною та обленерго постійно переглядають лінії споживачів. Усі лінії в основному збудовані за радянського періоду. І ніхто не думав, що будуть такі відключення.

Є певні лінії, які не вимикаються

Є лінії, де світло не вимикають через те, що там знаходяться об'єкти критичної інфраструктури. Йдеться про лікарні, водонасоси, котельні, військові та правоохоронні установи.

Вийшло так, що певні побутові споживачі також під'єднані до ліній, на яких знаходяться критичні об'єкти. А через те, що останнім світло вимикати не можна, електрика не зникає і в побутових споживачів на цих лініях. Людей, які живуть поруч, це, звичайно, обурює.

Поступово, звісно, критичну інфраструктуру виділятимуть на окремі лінії. Але цей процес довготривалий, і одразу так зробити не вийде. Дому енергетикам доводиться регулювати в ручному режимі. 

Бізнес сам знає, що електроенергія коштує дорого

Містяни помічають, що завжди вночі залишається яка-небудь крамниця, яка не вимикає підсвітку вивіски.

Роман Клічук каже: бізнес сам знає, що електроенергія коштує дорого. Є бізнес, який намагається економити на всьому. А є бізнес, який до економії відноситься безвідповідально. З представниками бізнесу намагаються проводити роз'яснення. А там - хто як реагує.

Енергетики Чернівців допомагають на деокупованих територіях. Чи не постраждає від цього якість послуг для місцевих?

Очільник громади каже, що місто намагається допомогти друзям і колегам в областях, поруч з якими проходить лінія фронту. Але враховують те, щоб не постраждала якість послуг місцевим жителям.

"Якщо звернеться ще якесь місто, звісно, відправимо. Мені б хотілося, щоб швидше вже звернулися Донецьк, Луганськ і Маріуполь"

Котельні, які опалюють дитсадки, включили в перелік критичної інфраструктури

Проблему з дошкільними закладами вирішують точково. Так, є маленька котельня, яка обігріває дитсадки 19 та 20. Її перевели на автоматику. І там проблема виникла в тому, що після ввімкнення світла автоматика не спрацьовувала. Тому бригаді Теплокомуненерго доводилося їхати і вмикати світло вручну.

Котельні, до яких були під'єднані садочки в центрі міста, включили до критичної інфраструктури. Це питання також мають закрити і по котельнях на біопаливі, які дають тепло на інші дитсадки.

Щодо генераторів, то для дитсадків вони мають бути великими. Відповідно, вони "з'їдають" багато палива. 

Також у Чернівцях є райони, де немає центрального опалення, а є тільки електричне. Якщо котельні можна забезпечити генераторами, щоб система не охолоджувалася, то тут трохи складніше. З 9 грудня мали зробити так, щоб таким будинкам не вимикали світло хоча б вночі, щоб за цей час житло прогрівалося. 

Місто надсилає в обласну адміністрацію листи про те, які установи включити до критичної інфраструктури

За словами Клічука, місто пише до обласної військової адміністрації про те, щоб включити деякі міські комунальні установи до критичної інфраструктури. Кінцеве рішення залишається за ОВА, яка вже формує списки для обленерго.

Наприклад, однією з таких установ є міське казначейство. Воно не може вчасно виконувати операції через те, що світло є тільки три години. Тому пропонують, щоб його вмикали, наприклад, з 9 ранку до 18 години вечора. І так зробити з іншими установами, зокрема зі ЦНАПом, Департамент соціального захисту тощо.

Про всі зміни в ситуації з електропостачанням ми повідомлятимемо в міру надходження актуальної інформації.

Читайте також:

Слідкуйте за нашими оновленнями у Viber (новини Чернівців)