У православній церкви 29 листопада вшановується пам’ять Левія Матвія, який є одним з 12 апостолів і учнів Ісуса Христа, пише 0372.ua з посиланням на inlviv.in.ua.
Відомо про нього не дуже багато. В писанні говориться, що раніше Матвій працював збирачем податків, але коли Христос зустрів його, то звелів піти за ним. Згодом Матвій проповідував християнство і був страчений на території сучасної Грузії в римській фортеці Апасарос за проповідь. Традиційно Левія Матвія вважають автором Євангелія від Матвія, яке було написане арамійською мовою.
Якщо в цей день дули буйні вітри, то хурделиці і заметілі повинні були продовжуватися до Миколи Зимового (19 грудня). Якщо хмари йшли низько — чекали холоднечі. Незважаючи на суворий піст в цей день селяни любили ходити один до одного в гості. Стіл, звичайно, був пісним, але скромність частування компенсувалася душевними розмовами.
Говорили, що "на Матвія і зима потіє", оскільки в цей час могло спостерігатися сильне потепління. Причому, чим сильніше відлига, тим більше суворою і холодною буде зима. Часто на Матвія був поривчастий і сильний вітер. Тому, в народі його називали Вітродуєм.
Народні прикмети на 29 листопада:
- Пішов сніг на Матвія – невдовзі чекайте хуртовини.
- Сильний вітер – взимку будуть часті завірюхи і хуртовини.
- Холодний день – зима теж буде суворою.
- Тепла і дощова погода – зима буде теплою і м'якою.
- Якщо людина народилася на день Матвія, то в якості талісмана йому рекомендується носити лазурит.
- Хмари низько йдуть – прикмета, що буде холоднеча.
- Чим сильніше відлига, тим холоднішою зима буде.
- Сильно розгулявся вітер – потрібно кинути жменю сирої крупи в його напрямку, і він скоро вщухне.
Іменини сьогодні відзначають: Федір, Василь, Віктор, Дмитро, Іван, Матвій, Михайло, Микола, Семен, Сергій.