До спільного свята всіх чернівчан громадська організація «Вишиваний Дивотвір» підготувала гарний подарунок – урочисте представлення культурно-освітнього проекту для молоді «Школа буковинської тайстри», який реалізується за підтримки Українського культурного фонду та партнерства Учбово-методичного центру культури Буковини.
Першого дня святкування святкове дійство «Від руна до нитки» полонило галерею ратуші. Учасники проєкту, а також гості імпрези, численні симпатики віддали шану буковинській тайстрі, показали, як давня барвиста торбина може відродитися в сучасних умовах, стати модним доповненням сучасного молодіжного образу, стати впізнаваним буковинським сувеніром, справжньою візиткою нашого краю.
Як відомо, всі мистецькі проєкти «Вишиваного Дивотвору» відбуваються за сприяння Чернівецької міської ради. Чернівецький міський голова Олексій Каспрук прийшов привітати учасників проєкту, нагородив почесними грамотами Чернівецької міської ради за активну участь у громадському житті міста та з нагоди відзначення 611-ї річниці першої писемної згадки про місто Чернівці, а також цінними подарунками.
Команда проєкту – менеджер з комунікації Олена Чайка, менеджер з логістики Василь Фоменко, експерт проєкту Микола Шкрібляк, учителі школи Олена та Михайло Прокоп'юки.
Заступник міського голови Олександр Паскар вручав грамоти Чернівецької міської ради ученицям школи під час погашення марки «Буковинська тайстра».Вперше в історії Буковини відбулося одночасне погашення вісімнадцяти поштових марок. На них – зображення тайстр, які відтворили учасниці школи з автентичних зразків.
А самі тайстри демонстрували майстрині, які їх створювали, - Наталія Боднар, Марія Ващук, Леся Кольберт, Тетяна та Любов Шилюк, Олена Ясінська, Юлія Спіцина, Ольга Савіцька і за Ірину Рурак (яка зараз представляє Буковину на всеукраїнському форумі ткацтва) - майстриня «Вишиваного Дивотвору» Олена Морозевич.
Керівник проєкту Одарка Кучерява подякувала вчителям школи – Олені та Михайлові Прокоп'юкам з сусідньої Івано-Франківщини, з Яворова, відомого центру ліжникарства.
Олена Прокоп'юк, взявши слово, звернула увагу присутніх на масштабний твір, який прикрашав центральне тло дійства, - «Вовняний етюд»: «Цей спільний мистецький твір учениці виткали під час першого етапу школи, який відбувся в Яворові. І вже тоді я пораділа що у нас все виходить. Ще більше радію нині за фантастичні результати , здобутки моїх учениць».
Усі процеси ткацтва – від створення нитки до ткання полотна демонстрували учениці школи на різних локаціяхгалереї ратуші від самого ранку до початку урочистого дійства. І ось зараз цю дивовижну історію «Від руна до нитки» відтворили…учасники народного аматорського ансамблю народного танцю «Юність» ЦПК Чернівців під керуванням Івана Петрусяка.Спершу дівчата – Весна, Літо, Осінь, Зима. А що вже запальний танок «З тайстрами»!.. І все це під супровід буковинських музик із села Чагор – аматорського оркестру народної музики «Династія», керівник Віталій Габор. І ось в загальному буковинському колі - всі присутні …
В цьому піднесеному настрої усі вирушили на парад тайстр. Парад рушив центральними вулицями Чернівців, зокрема, найбільш людною – пішохідною вулицею Кобилянської з яскравим слоганом, прикрашеним стрічками, з музикою і піснями. Акцент святкової ходи, до якої приєдналося чимало чернівчан, - барвистітайстри. Хода зробила кілька зупинок – аби всі охочі ( а їх було чимало!) змогли сфотографувати унікальне дійство і сфотографуватися з його учасниками, з їхніми тайстрами.
Урочиста презентація оригінального ілюстративно-інформативного видання «Школа буковинської тайстри від А до Я» відбулася в Чернівецькій міській раді. Ця книга – як путівник у захопливий світ буковинської тайстри, розповідь, як з руна карпатської вівці прядеться чарівна ниточка, з якої тчеться барвиста вовняна торбина.
Авторки книги - Олена Чайка та Одарка Кучерява залучили до «ілюстрації» видання учасниць школи. Майстрині згадали найяскравіші моменти свого навчання, розповіли, як створювали свої авторські тайстри, продемонстрували їх. Приємно було почути позитивні враження і думки тих, хто «виводив» у світ, до майбутнього читача оригінальну книгу.
Щоб наочно познайомитися з процесом створення буковинської тайстри від самих азів, щоб якомога більше молоді полюбили буковинську тайстру, команда проєкту створила мультимедійну версію цієї унікальної книги.
Вікторія Середа, яка втілювала цей задум, розповіла присутнім, як «прочитати» Інстаграм-книжку: «Виймаймо свої мобілки та планшети, скануймо QR-код і переходьмо за посиланням на першу в Україні Інстаграм-книгу«Taistraschool» - «Школа буковинської тайстри». Тут ви побачите ексклюзивні відео та цікаві сюжети з життя проекту «Школа буковинської тайстри». Ставте вподобайки-лайки, залишайте коментарі. Для нас це дуже важливо!»
Вихованці дитячого танцювального колективу «Україночка» Чернівецького обласного центру естетичного виховання «Юність Буковини» під керівництвом Яніни Олійник відгукнулися на цю пропозицію. Перегляд книги перетворився на молодіжний флешмоб.
Читайте також: у Чернівцях говорили ПРО ЦЕ - пресконференція з нагоди перекладу книги "Читати заборонено!".