Поринули в минуле часи, коли жінка, яка до певного віку не вийшла заміж, засуджувалася громадською думкою і вважалася неповноцінною. Сьогодні все більше жінок свідомо залишаються самотніми, безапеляційно заявляючи: "Не хочу виходити заміж!" Чому так відбувається, розповідає психолог Діна Васильченко.
Причин такого ставлення жінок до шлюбу декілька, давайте детальніше поговоримо про кожну з них.
Матеріальна забезпеченість жінки. Економічні процеси визначають не тільки політичне життя суспільства, а й взаємини між людьми. Сьогодні жінка, яка працює, в змозі забезпечити себе анітрохи не гірше від чоловіка, а часто навіть і краще. "Навіщо мені чоловік, якщо я сама себе можу утримувати? – думає вона. – А для інтимних стосунків цілком достатньо коханця – зі мною він переживає приємні моменти свого життя, а з претензіями на погано випрану сорочку або пересолений борщ йде до дружини". Зазвичай, такими переконаннями керуються прагматичні леді, для яких чоловік – насамперед годувальник, в іншій ролі він їй просто не потрібен. Це перекручене сприйняття чоловіків у житті жінки, але й воно цілком логічне.
Невдалий досвід батьківської сім'ї. Мабуть, одна з найпоширеніших причин того, що жінка не хоче виходити заміж. Якщо дівчинка була свідком поганого ставлення батька до матері, починаючи з алкоголізму і закінчуючи насильством, у неї формується негативний стереотип сімейного життя взагалі. Ба більше, з'являється впевненість: якщо така родина була у мами, подібне чекає й на неї. Вона боїться виходити заміж, і цей страх насамперед пов'язаний зі страхом повторення моделі батьківської сім'ї.
Невдалий досвід сімейного життя.
Власний невдалий шлюб може надовго посіяти в голові жінки сумніви: "Навіщо виходити заміж, якщо й наступного разу все буде так само погано?" Така приреченість говорить про те, що людина в житті покладається не стільки на себе, скільки на інших: не я повинна зробити себе щасливою, а чоловік, який поруч зі мною, все залежить тільки від нього. З цим переконанням людина йде життям і весь час чекає чогось від інших замість того, щоб взяти на себе відповідальність за свою долю.
Вдалий досвід сімейного життя. Як не дивно, але гармонійні стосунки з попереднім чоловіком, з яким з певних, незалежних від жінки причин, їй довелося розстатися (наприклад, несподіване розлучення або смерть чоловіка), теж може стати причиною відмови виходити заміж. У такому разі жінка постійно порівнює претендентів на свою руку і серце, та й просто знайомих з колишнім чоловіком і все більше й більше переконується: такого, як він, вона не знайде ніколи. На початку після розставання така поведінка є абсолютно нормальною, головне, в ній не загрузнути і не дивитися на чоловіків через призму свого "колишнього" й через рік або два.
Завищені вимоги до супутника життя. Бажання зустріти винятково "принца на білому коні" цілком може стати причиною вимушеної жіночої самотності. Потенційні наречені в змозі змагатися з будь-яким живим чоловіком, якщо б він був вашим колишнім або коханцем, але от з безтілесним ідеалом – ніколи. Жінку, яка мріє вийти заміж за того, кого в природі не існує, можна нескінченно знайомити з чоловіками, але підібрати когось "гідного" майже неможливо. "Де ж знайти такого?" – зітхатиме вона. Але, як відомо, "принців мало, і на всіх їх не вистачає". Потрібно всього лише трохи знизити планку своїх домагань, і все влаштується якомога краще.
Жертва чоловічого насильства. Такі жінки причини своєї самотності ховають глибоко в душі, часто вони навіть психоаналітикові не зізнаються в тому, що колись пережили насильство з боку чоловіка. В результаті з чоловіками вони поводяться дуже жорстко, і в основі їхнього негативного ставлення до шлюбу лежить психологічна травма, яка призводить до переконання: "Всі чоловіки однакові – від жінок їм потрібне лише одне". Оскільки витоки такої поведінки лежать глибоко в підсвідомості, самостійно впоратися з проблемою дуже важко, тут потрібна допомога фахівця.
Чоловіче оточення. Жінки, розпещені чоловічою увагою, також не поспішають заміж. Зазвичай, вони міцно стоять на ногах як у професії, так і матеріально, у них багато чоловіків-друзів і колег, які дають їм все, що може дати чоловік, зокрема інтим. В житті такої жінки чоловіків так багато, що вдома вона цілком може обійтися без них.
Любов до жінок. Можливо, жінок, які віддають перевагу представницям своєї статі, не так вже багато, але не варто оминати їх увагою. Зазвичай така пані – зі зрозумілих причин – неодружена, хоча на запитання про причини свого самотнього статусу навряд чи відповість відверто.
Людмила Грабенко, ТСН