Субсидії тепер призначатимуть незважаючи на прописку, а сумуючи доходи всіх членів сім'ї.
Тому, за прогнозами фахівців, більше половини домогосподарств цьогоріч залишаться без державної допомоги. Аби вийти з ситуації, деякі сім`ї розлучаються, інші – виписують з осель родичів. Яка ситуація із нарахуванням субсидій у Чернівецькій області, асс розповів Юрій Півень, заступник директора Департаменту соціального захисту населення Чернівецької ОДА.
- В опалювальний період 2017-2018 року понад 142 тис. домогосподарств Чернівецької області отримували субсидії. Проте чимала частина із них може залишитися без державної допомоги, оскільки 27 квітня 2018 року Урядом прийнято нову редакцію порядку призначення житлових субсидій, - розповідає Юрій Півень. – На сьогодні із цих отримувачів залишилися 64 тисячі: 34 тис. отримали допомогу автоматично, без звернень, а 30 тис. – відмовили.
Також ми отримали 21,5 тис. нових звернень з приводу нарахування субсидії. Із них 12 тис. її отримали, 6 тис. - відмовили, а інші – перебувають на розгляді. Таким чином, станом на 1 вересня у Чернівецькій області субсидію отримують 46 600 домогосподарств.
- Яка найпоширеніша причина відмов в отриманні субсидії?
- Оскільки декларувати необхідно доходи всіх членів сім`ї (чоловіка, дружини та неповнолітніх дітей), навіть тих, які зареєстровані за іншими адресами, відмов дійсно стало більше. Вони пов`язані з тим, що в особи зі складу сім`ї доходи менші, ніж мінімальна заробітна плата та несплачений єдиний соціальний внесок. Вона має вимагати від працедавця більшу зарплатню.
Якщо людина ніде не працює, вона має зареєструватися у центрі зайнятості. Інакше - їй враховуватиметься три прожиткових мінімуми - 5 тисяч 286 гривень.
У цих змінах загалом є раціональне зерно, бо якщо людина заробляє за кодоном і залишається прописаною в квартирі в Україні, то має можливість допомогти своїм родичам оплатити комунальні послуги.
- Яким чином перевіряють, чи люди нічого не приховують, заповнюючи декларацію?
- Цей контроль чітко налагоджений і відбувається в кілька етапів. Перший - під час нарахувань в територіальних підрозділах Мінсоцполітики. Другий - на етапі верифікації через дані реєстрів Державної фіскальної служби (облік доходів громадян), Державної міграційної служби (облік міграції фізосіб), Мін'юсту (облік майна), банки (облік безготівкових операцій з оплати цінних покупок). Уся інформація збирається і оброблятися в Мінфіні. Це дозволяє в автоматичному режимі виявляти субсидіантів, майновий стан яких є сумнівним і потребує додаткової перевірки.
- Юрій Йосипович, чи багато буковинців зараз звертаються до відділів соцзахисту з приводу субсидій? - Наразі небагато. Напливу очікуємо у жовтні, коли почнеться опалювальний сезон. Але вже зараз можемо припускати, що кількість домогосподарств, які отримують допомогу від держави, зменшиться більше, ніж удвічі.